maandag 21 januari 2013

LUSH-A-LICIOUS !
Addictive, handmade, wonderful and amazing smelling cosmetics. Yes my dear readers, I am talking about LUSH. 
Home of the oh so yummy smelling products that make you want to live in your tub/shower. 

Today I will show you some bath products which I bought last week, enjoy!


Bağımlılık yaratan, el yapimi, harika ve mükemmel kokulu ürünler. Evet sevgili okuyucum, LUSH'dan bahsediyorum. 
Baş döndürücü kokulu ürünleri ile banyonuzda yaşama isteği uyandırıyor!

Bugün sizlerle geçen hafta aldığım bir kaç LUSH banyo ürünleri paylaşacağım, iyi okumalar !
Sweetie Pie shower jelly

Sweetie Pie looks a little mysterious with its dark coloring and specks of glitter, almost like taking a look at the stars on a clear night! The texture is very fun and different for a shower product, i can't stop playing with it while taking a shower :) And the smell, oh boy! It smells like a fresh pack of bubble gum with a hint of fruit flavor. Every time I see it, I can't help but stop and smell it. 

You can rub it directly on your body, smush a piece into a loofah to lather up, or tear a piece off and foam that up in your hands. Shower jelly's are very versatile.

But to be honest, it is a bit a waste of time and money. The usage is very annoying because the jelly is quite slippery and easily slips out of your hands. The scent doesn't last beyond the shower and it does not clean you. So would I buy it again? I don't think so..

Sweetie Pie duş jeli

Sweetie Pie duş jeli koyu rengi ve içerisinde bulunan simlerden dolayı gizemli bir havası var, sanki simsiyah gecede yıldızlaıi izler gibi. Bu jelin yapisi çok garip ve enteresan bir banyo ürünü olarak, elinizdeyken kendinizi çocukluğunuza kaptırmamak mümkün değil. Ve kokusu, aman tanrım! Kokusu sanki yeni açılmış meyve kokulu sakızlar gibi. Her gördüğümde koklamadan geçemiyorum!

Jeli direk vücudunuzda kullana bilirsiniz, veya küçük bir parçasını kese veya lif ile köpürte bilirsiniz, olmadi küçük bir parça yi iki eliniz arasında köpürterek kullana bilirsiniz. 

Fakat doğrusu, zamanınıza ve paranıza pek değecek bir ürün değil maalesef kullanım açısından. Kullanımı biraz sinir bozucu, elimizden kolayca kayıp gide biliyor. Kokusu kalıcı değil ve pek hijyenik oldugunu düşünmuyorum. Yeniden alırmıyım? Sanmıyorum..


Whoosh Shower jelly

This is the same concept as the sweetie pie shower jelly, just the scent is different. This scent is quite refreshing, the smell is a bright citrus that you just have to smell to understand. It is great for waking you up in the morning and gives you a fresh and clean feeling. 

I use this jelly mostly at the gym, because of the refreshing smell. I personally love Whoosh more than the sweetie pie. Would I buy this again? Maybe...

Whoosh duş jeli

Sweetie Pie duş jeli ile ayni konsept, fakat kokusu farkli. Whooshun kokusu daha ferah ve serin. Sabahları yeni uyandığınızda uykunuzu açmak için ideal. Ben genelde spordan sonra veya sabahları kullanıyorum, kokusundan dolayı. Sweetie Pie'dan önce Whoosh'i tercih ederim. Tekrardan alırmıyım? Ola bilir :)


Lush Twilight shower gel.

The best thing about this show gel is the smell. Twilight is a very musky, deep lavender scent, perfect for night-time. It's relaxing, sexy, delicious. It has a sweetness, but isn't overwhelming. It's perfect! The gel is a shockingly dark, pretty purple with fine silver glitter. Sadly, this product is a Limited Edition.

Lush twilight vücut şampuanı

Bu vücut şampuanın en iyi yanı kokusu !! Çok yoğun lavanta kokusu ile geceleri için çok uygun! Dinlendirici, sexy, baş döndürücü ve çekici. Yoğun lavanta kokusu olmasına rağmen, bir masumluk var, ve abartıya kaçmiyor. Kısaca mükemmel!

Jelin rengi koyu bir mor tonu, içinde küçük gümüs simler bulunmakta. Maalesef bu ürün, limited edition.


Rockstar Soap

This is fantastic, the smell is addicting and just the color is gorgeous!
Rock Star smells like bright, strong, sour bubble gum. It's got tones of vanilla, citrus, and bubble gum. First impression, it's SO strong. I left this cube in the bathroom, and after a few days the whole room smelled like it. Second, it's really soft. Not rough or slipper at all. It's creamy. I use this as a hand soap, and as a bath/shower soap. It leaves my hands and body feeling clean and smelling wonderful

Rockstar sabun

Harika kokusu bağımlılık yapıyor ve sadece rengi bile super!
Vanilya, narenciye ve meyveli sakız kokusuna sahip bu sabun. Çok yoğun bir kokusu var. Sabunu banyoda bırakmıştım, ve bir kaç gün sonra bütün banyo'yu kokusu sardı. Sabunun yapısı çok kremsi, diğer sabunlar gibi kuru bir his vermiyor kullandıktan sonra. Kesinlikle tavsiye ederim. 


The Godmother Soap

This reminds me a lot of the rock star soap.. Not really a candy send but more like a berry sent… The Godmother is a sweet, berry scented soap with blue glitter in it. It is very sweet, but more fruity sweet rather than sweet like candy.

The Godmother definitely isn't a moisturising soap, so might not be best for those with really dry skin. But it does leave your skin feeling clean and fresh.

Godmother sabun

Rockstar sabununa çok benziyor. Fakat onun gibi şekerimsi bir kokusu yok, meyvemsi tatlı bir kokuya sahip.


Love,
  Vanilla <3 
Geen opmerkingen:

Een reactie posten