donderdag 28 februari 2013

Hair-dress guide #1 Blazers


Lovely readers,

In the next few days I will share a hair-dress guide with you. I think that the right hairstyle is the finishing touch to the whole look, it can make it or break it. Because I think that hair is an important factor I will share my tips and tricks. In the coming days you can read every day a post about it.

Keep in mind that each person is different and choosing the right hairstyles to fit you will also depend on your face shape, hair texture and the occasion.

Sevgili okuyucularım,

Önümuzdeki bir kaç gün sizlerle saç-kıyafet rehberi paylaşacağım. Saç doğru ve elegan bir görünüm için en önemli faktörlerden biridir. Ya bütün kombinasyonu yapar ve tamamlar, ya bozar. Büyük bir önemi olduğu için sizlerle kendi kullandığım ip uçlarını paylaşacağım. Bir kaç gün boyunca her gün yeni bir saç-kıyafet uyumu gore bilirsiniz.

Unutmayın ki her kişi farklıdır ve doğru saç stilini seçmekte yüz şekliniz, saç özellikleriniz ve kullanacağınız ortam en az kıyafetleriniz kadar önemlidir.Let’s begin with BLAZERS:

With a blazer you can wear almost any hairstyle, depending on the occasion and on how you accessorize. You can wear your hair down, in a top knot or in a pony for example.


Blazer ceket ile başlayalım:

Blazer ceketleri coğu saç stili ile kullana bilirsiniz. Bulunacağınız yer ve aksesuarlarınızı dikkate alın. Saçınızı açık, yüksek bir topuzda veya at kuyruğunda kullana bilirsiniz mesela.


------------------------------------------------------------------------------

To create a natural and effortless look wear your hair down. Hair down is generally considered more youthful and carefree. It is an gorgeous match with jeans and casual looks.

 Doğal ve günlük bir görünüm elde etmek için saçınızı açık bırakın. Dalgali fön, maşa veya düz fön, bunlarda özgürsünüz. Açık saç genelde genç ve rahat bir hava yansıtır. Jeans ve casual kombinasyonlar için harika bir seçim.------------------------------------------------------------------------------

For a quick but cute and daily look you can wear your hair in a loose low bun. 

 Kolay ve tatlı günlük bir hava için saçınızı dağınık topuz şeklinde toplaya bilirsiniz.  

------------------------------------------------------------------------------

If your blazer has shoulder pads or is sequined, the top knot or a high ponytail is perfect! Keep your hair off your face if you want the details of your outfit are on top.

 Blazer ceketinizde omuz detayları varsa saçınızı toplayın. YÜksek bir topuz veya yüksek at kuyruğu ideal. Bu şekilde ilgiyi aksesuarlarınıza veya detaylara çekersiniz.------------------------------------------------------------------------------

Wear your hair in a top knot or a sleek and chic ponytail if you want a more preppy, polished and professional look. It is perfect for trying to land the job.

 şık, zarif veya ciddi bir görünüm için sımsıkı yüksek balerin topuzu veya düpedüz yüksek at kuyruğu en uygunu. Iş gorüşmeleri için kusursuz!

Love,
Vanilla


Geen opmerkingen:

Een reactie posten